1396/09/16 19:36:59

چاقو های بقا در شرایط بقا استفاده می شوند و بیشترین کاربرد را در میان نیرو های نظامی و ارتشی ، شکارچیان ، کمپرها و باربران دارد. سایر گروه ها و تشکل هایی که فعالیت های گروهی در طبیعت دارند نیز این نوع چاقو را حمل کرده و مورد استفاده قرار می دهند.

شما در هنگام انتخاب چاقوی بقا چه مواردی را مد نظر قرار می دهید ؟

چاقو های بقا در سایزها و طراحی های مختلفی یافت می شوند . چاقو های بقای سنگین و بزرگی به شکل کاردهای بزرگ وجود دارند. برخی از آنها به شکل دشنه طراحی شده اند. این چاقوهای تیغه ثابت ، تیغه ای بلند و محکم و سنگین دارند. برخی نیز تاشو بوده و حمل آنها آسانتر است. در این مقاله ما به بررسی برخی ویژگی های معمول چاقوی بقا می پردازیم.

 اغلب چاقوهای بقا دارای تیغه ای چند کاره هستند، بطور مثال از آنها برای ضربه زدن ، ریز ریز کردن و کندن می توان استفاده کرد.در دسته چاقوهای بقا معمولا سوراخ یا سوراخ هایی برای عبور ریسمان یا تسمه وجود دارد ، بدین ترتیب می توان دسته ای بلند برای ساخت نیزه به آنها متصل کرد

یکی از معمول ترین ویژگی های این چاقو ها دندانه های اره مانند می باشد که در یک طرف تیغه ساخته شده است . این دندانه های اره ای در زمان فروش به عنوان اره و ابزاری برای بریدن چوب معرفی می گردند ، اما باید توجه داشته باشید که به دلیل نوع طراحی دندانه ها و محدودیت طول تیغه ، عملکرد آنها به عنوان اره محدود می باشد. این دندانه ها بر روی چاقو های بقا در اصل به منظور برش فلز های نازک بدنه هواپیما های سقوط کرده ، توسط خلبانان طراحی گردید. دندانه های اره مانند و تراشیدن چوب و شاخه به منظور تهیه آتش گیرانه در بر پایی آتش بسیار کاربرد دارد. برخی از چاقو های بقا دندانه های واقعی اره ای دارند ، با اینحال باز هم به دلیل محدودیت طول چاقو عملکرد آنها در برش چوب محدود می گردد.

برخی از چاقو های بقا حفره ای در انتهای دسته دارند، یکی از فیلم های رامبو این نوع چاقو را در بین عموم به شهرت رساند تا آنجا که این مدل چاقوی بقا گاها به چاقوی رامبو نیز در جهان معروف است. نکته ای که در هنگام فروش این چاقو ها مورد تاکید قرار می گیرد ، قابلیت این چاقو در حمل برخی لوازم جانبی است. اشکالی که از این نوع چاقوها می توان گرفت این است که در این نوع چاقوها ، دسته بطور واقعی به تیغه متصل نیست و این موضوع در انتخاب بهترین نوع چاقوهای بقا به عنوان نقطه ضعفی اساسی در نظر گرفته می شود. در برخی از این نوع چاقو ها با استفاده از یک تکه استیل یک پارچه این نقص برطرف گردیده است ، بدین ترتیب که دسته و تیغه یکسره می باشند.

چاقو، كارد شكاریزندگی در شرایط سخت ، مهارت زنده ماندن در طبیعت ، سازگاری با طبیعت ، هنر زنده ماندن در شرایط سخت ، زنده ماندن در طبیعت ، بقا در طبیعت ، تله ، جهت یابی ، آتش ، آب ، چاقو

 مورد دیگری که در چاقو های پشت حفره دار باید در نظر گرفته شود این است که ، اگر چاقوی خود را گم کنید کلیه لوازم جانبی داخل آن را نیز از دست خواهید داد و این موردی است که در برخی از شرایط می تواند به قیمت جان تمام شود !

یک نکته ضروری را به یاد داشته باشید که هرگز یک چاقوی بقای دو لبه استفاده نکنید. در این نوع چاقوها نوک تیغه ضعیف است و همچنین خطر بریدگی در زمان استفاده از چاقو شدت می یابد. تیغه باید یک تکه و یک طرفه باشد بدین معنی که تیغه چاقوی بقا باید یک تک استیل یک لبه تا دسته باشد و در ضمن جنس استیل آن باید از آلیاژی محکم و با کیفیت بالا ساخته شده باشد.

طول تیغه چاقوهای بقا موضوع قابل بحثی است . اکثر مردم از خرید چاقوهای بقای بزرگ مدل رامبو اجتناب می کنند. چراکه سنگین هستند و کاربرد آنها در بسیاری از موارد دشوار است مگر آن که با اصول مهارت های استفاده از چاقو آشنا باشید.

برخی از داشتن چاقوهای بقا با تیغه سنگین و بلند احساس امنیت می کنند برخی نیز معتقدند که تیغه های بلند و سنگین نا کارآمد بوده و انتظاراتی که از یک چاقوی بقا دارند برآورده نخواهد کرد. به عقیده بنده و بر اساس تجربیاتی که تاکنون داشته ام ، در موارد کمپینگ یا شکار چیزی که مهم است این است که به چاقوی خود اطمینان داشته و به راحتی بتوانید از آن استفاده کنید. بطور مثال یک تپانچه در دستان کسی که به کار با آن آشنا است بسیار قوی تر از تفنگی قوی در دستان کسی است که تبحری در استفاده از آن ندارد.

 

چاقوهای بقا معمولا طراحی فانتزی خاصی ندارند. بهترین و مفید ترین نوع آن ، طرحی است که پاسخگوی نیاز شما از داشتن چاقوی بقا باشد. هر نوع چاقویی در زمانی که تنها چاقوی موجود و در دسترستان باشد می تواند به عنوان چاقوی بقا در نظر گرفته شود. انتخاب چاقوی بقا ، انتخابی کاملا شخصی می باشد. در انتخاب آن باید به ارزیابی موارد زیر بپردازید:

1- بیشتر در کجا از آن استفاده می کنید(جنگل ، بیابان ، کوهستان ، .... )

2- بیشتر استفاده شما از آن به چه منظوری است ( حفاری برای یافتن آب ، برپایی آتش ، ساخت پناهگاه ، تهیه غذا ، بریدن .... )

3- توان و قدرت فیزیکی شما ( خرید چاقویی سنگین ، اگر توان استفاده از آن را نداشته باشید غیر منطقی است. )