خانه مسافر

 

"خانه مسافر" مدلی بومی و خلاقانه و برگرفته از تجربه جهانی airbnb  در ایران است.

 

وجود خانه های فاقد مجوز آفت صنعت گردشگری است :

 • مالیاتی توسط صاحبخانه ها پرداخت نمی شود و این برای هتلها و ... یک رقیب با شرایط نامتعادل است.
 • در خانه های بدون مجوز سرویس های غیر اخلاقی ارائه می شود و نظارتی بر آن نیست.
 • از نظر امنیتی با وجود مساله داعش و .... یک موقعیت خطیر ایجاد می کند.
 • از نظر امنیت برای مسافران و صاحبخانه ها هیچ تضمینی وجود ندارد (گزارش های متعدد مشکل).
 • از نظر ایمنی و بهداشت و کیفیت خدمات نظارتی وجود ندارد.

خانه مسافر به واحدهای اقامتی با کاربری مسکونی و مالکیت خصوصی اطلاق می‌شود که بر اساس ویژگی‌های اقلیمی هر استان، از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مجوز اقامت گردشگران داخلی و خارجی را اخذ می‌نماید و در چارچوب دستورالعمل مربوطه فعالیت می‌نماید  که انواع آن عبارتند از:

ویلا : نوعی واحداقامتی است که دارای حیاط خصوصی بوده ودریک طبقه و درمحیطی آرام وکاملا محصور، درمناطق ییلاقی،کوهستانی، سواحل دریا و سایرمناطق تفریحی متناسب با اقلیم ودرنوع یک طبقه یا دوطبقه ودارای هال، پذیرایی، غذاخوری،آشپزخانه، انباری وسرویس بهداشتی و حمام می باشند.

آپارتمان : نوعی واحد اقامتی مستقل است که کلیه فضاها و امکانات استراحت وپذیرایی در آن پیش‌بینی شده است و شامل اتاق، حمام، پذیرایی، غذاخوری، آشپزخانه وسرویس بهداشتی مناسب است.

خانه : نوعی واحد اقامتی است که در آن اتاق خواب، نشیمن، پذیرابی، آشپزخانه و غذاخوری، آشپزخانه و سرویس بهداشتی وحمام قرارگرفته است.

سوئیت : نوعی واحد اقامتی است که در آن آشپزخانه، سرویس بهداشتی وحمام و محل خواب در فضای مشخصی و درکنارهم واقع شده است.

منشور خانه مسافر:

"خانه مسافر" تعهد به ترویج مفهوم ایران گردشگرپذیر دارد که در آن به مردم با هر گذشته و سلیقه‏ای خوشامد گفته شود و به ایشان احترام گذاشته شود، مهم نیست که آنها چقدر از خانه شان دور شده باشند، بلکه آنچه که برای جامعه خانه مسافر اهمیت دارد، این است که آنان مهمان خانه مسافر هستند و جامعه خانه مسافر باید سفری خوش را برای آنان رقم بزند .

خانه مسافر ، دو اصل بنیادین را محور کار خود قرار داده است :

 • اصل احترام:

خانه مسافر  از عرف محلی و هنجارهای فرهنگی در سراسر ایران عزیز قدردانی و حمایت میکند؛ و از میزبانان و مهمانان انتظار دارد تا به عرف محلی و هنجارها متعهد بوده، و در تعاملات با یکدیگر، حسن معاشرت داشته و با احترام بایکدیگر رفتار نمایند ؛ علی رغم آنکه ممکن است در شرایطی، گاه دیدگاه ها و باورها به طور کامل با یکدیگر مطابقت نداشته باشد.

خانه مسافر به جامعه ی ما تنوعی باور نکردنی از تجارب، باورها، آداب و رسوم در زمینه گردشگری ارائه نموده است و با ارتباط دادن مردم از طیف های گوناگون در عرصه گردشگری،  درک و لذت بیشتری را میان تمام گردشگران ایجاد نموده است و پایبندی و اجرای درست چنین نگرشی، از بین برنده تمامی تعصبات و تصورات غلط گردشگران خصوصاً گردشگران خارجی نسبت به جمهوری اسلامی ایران است.

 

 • اصل فراگیری:

ما به هر مهمانی (که قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران،  وی را به عنوان گردشگر داخلی و خارجی پذیرفته باشد)  با هر   گذشته ای با مهمان نوازی بسیار و رویی خوش، خوش آمد می گوییم.

 پیوستن به خانه مسافر، به عنوان یک میزبان یا یک مهمان، به معنای عضویت در یک جامعه ی فراگیر است. تعصب، تبعیض، نژاد پرستی و نفرت هیچ جایی در جامعه و سیاست کاری ما ندارد و همه ی میزبانان ما ملزم به رعایت تمام قوانین بدون در نظر گرفتن عواملی چون نژاد، مذهب و ملیت هستند.

 

چشم انداز کسب و کار:

 

ایران: رتبه پنجم دربخش جاذبه های طبیعی و اکوتوریسم

         رتبه دهم دربخش جاذبه های تاریخی وباستانی در دنیا

         پیش بینی سالانه ۲۰ میلیارد دلار درآمد ارزی از صنعت گردشگری

 

 

         اهداف 5 ساله: ثبت و صدور مجوز برای 150 هزارخانه مسافر در سراسرکشور

        اهداف کوتاه مدت: پذیرش و صدور مجوز برای 22 هزارخانه مسافر

                                       رساندن رزرو متوسط به 60 روز در طول سال

 

ماموریت اجرایی

استفاده از ظرفیت های اقامتی موجود درکشور به غیراز مهمانسراها، مهمانپذیرها و هتلها

تامین اسکان و رفاه حال مسافران وگردشگران درایام پرازدحام

درنظرگرفتن سطح درآمد اقشارگوناگون جامعه درسفر

نظارت برمسائلی نظیرایمنی، امنیت، استانداردسازی، نرخ گذاری، کیفیت و کمیت واحدهای اقامتی

 

مزیتهای رقابتی

 • کاملترین زنجیره مجوزدار و استاندارد شده خانه های مسافردرکل کشور
 • اتصال به سازمانهای ذی ربط ازطریق سازمان میراث فرهنگی وعاملیت چهارم طرح ( اجرای انحصاری طرح تا دی ماه سال 98، حاصل عقدقرارداد باشرکت مادرتخصصی ایرانگردی وجهانگردی)
 • همکاری با اپراتورهای تلفن همراه (همراه اول، ایرانسل و ...) و توان وسیع اطلاع رسانی و امکانات روی تلگرام و ...
 • امکان ارائه API به سامانه های مشابه بین المللی مانند airbnb وتعریف کسب وکار مشترک
 • تاکنون برای ساماندهی اقامتگاه های شخصی سرمایه گذاری دراین سطح و وسعت صورت نگرفته است.
 • بازاریابی غالب اقامتگاه های شخصی به صورت سنتی است وآمادگی استفاده از فناوری در این حوزه وجود دارد.
 • با توجه به سطح امکانات و همچنین امکان استفاده بیش از یک خانواده از واحدهای اقامتی موجود درسامانه، سرانه هزینه اقامت بسیارکمترازسایراماکن اقامتی خواهد بود.

چرا طرح خانه های مسافر بر خلاف منفعت جامعه هتلداران نیست :

 • خانه مسافر به عنوان یک مدل متداول اقتصاد اشتراکی نمی تواند و نمی خواهد آسایش، گستره خدمات و استانداردهای خدماتی یک هتل را فراهم کند. بنابر این هریک از این دو با مشتریان خاص خود رو به رو هستند.
 • آنچه مسلم است خانه مسافر می تواند هتل ها را به سمت کاهش قیمت، بالا بردن کیفیت و ارائه خدمات خاص سوق دهد و بدین ترتیب منجر به بهبود کیفیت خدمات اقامتی در کشور شود. خانه مسافر نه تنها تهدیدی برای هتل نیست بلکه امکانی فوق العاده برای رونق بیش از پیش و توسعه بازار رقابتی اماکن اقامتی می باشد. .
 • اجاره خانه شهروندان به مسافران، مقوله جدیدی در کشور ما نیست و آنچه در شمال کشور دیده می شود، نمونه قدیمی و بارز آن است. بنابر این طرح "خانه مسافر" تنها آنچه در حال حاضر به صورت غیر رسمی صورت میگیرد را ساماندهی می کند .
 • سامانه خانه مسافر با ساماندهی و اعمال نظارت دقیق، موجب کاهش اماکن اقامتی غیرمجازی که با ایجاد جذابیت های غیرقانونی و نامتعارف اقدام به جذب گردشگر می نمایند خواهد گردید که این مهم خود موجب توسعه بازار عرضه و تقاضای کلیه اماکن اقامتی می گردد.
 • اغلب هتلهای طراز اول کشور در ایام مسافرتی از ضریب اشغال بالای 95 درصد برخوردار هستند و امکان پذیرش مسافران را ندارند.
 • در توسعه مدل اقتصاد اشتراکی مانند خانه مسافر، صرفا آن دسته از هتلداران و متولیان اماکن اقامتی متضرر خواهند شد فاقد برنامه بلند مدت توسعه بازار هستند .
 • سامانه خانه مسافر در راستای توسعه گردشگری پایدار و به منظور تعامل سازنده با جامعه هتلداران کشور، نزدیک ترین هتل طرف قرارداد خود در محل مورد نظر گردشگر جهت اسکان را نیز معرفی خواهد نمود.
 • در نهایت باید گفت اقتصاد اشتراکی روند طبیعی بازار در عصر حاضر است و یکی از ویژگی های بازار این است که هر که خود را از روند طبیعی حرکت آن جدا کند، ممکن است با ورشکستی رو به رو شود. بنابر این می بایست هر چه زودتر این روند را به رسمیت بشناسیم و خود را با آن تطبیق دهیم. بنابر این با اطمینان می توان گفت طرح خانه مسافر نه تنها سمی مهلک برای هتل ها نیست، بلکه به ایشان کمک خواهد کرد.

 

 

 

 

 

 

ارتباط با ما
 • 02188678946-9

 • تهران، خیابان ولیعصر، خیابان توانیر،  خیابان

  نظامی گنجوی، خیابان پیوند، کوچه پله هفتم،

  پلاک 10 کد پستی : 1434853461

 • info@ir-tdc.ir

آمار بازدید

افراد آنلاین : 1 نفر


بازدید امروز : 124 نفر


بازدید دیروز : 464 نفر


بازدید کل : 369341 نفر